Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

15 Nisan 2014 Salı

Her Derde Deva Sarı Kantaron

Ufak tefek kederlerimiz mi var, biraz yorgun ya da endişeli miyiz? Yoksa geceleri uykuya dalmada sıkıntılar mı çekiyoruz? Duyamadım, eveeet... Şimdi bahar da geldi... Gelsin bahar yorgunluğu. İşte size bir çözüm: Sarı Kantaron.

Daha önce “depresyonla ilaçsız mücadele” ile ilgili yazımda sarı kantaronun hafif depresyona iyi geldiğinden bahsetmiştim ve sarı kantaron hakkında daha detaylı yazacağımı söylemiştim.
Doğa öyle muhteşem ki, her sorunun çözümünü içinde barındırıyor.


Eczacılar, doktorlar ve kimyagerlere minnettarız. Teknoloji ve tıp bilimi birleşince, pek çok derde deva buldular. Peki şartlar bu kadar gelişmeden, atalarımız ne yapıyorlardı? Bunu her zaman merak etmişimdir, çünkü belki pek çok yan etkisi olan kimyasal ilaçlar yerine, hemen yanı başımızda doğal bir çözüm var. Evet, belki de kocakarı ilaçlarından bahsediyorum.

Tamam elbette tıbbi tedavinin yerine geçmez ama ufak tefek kaygılarımız var, azıcık kederliyiz ya da biraz yorgun. Anneanneye sorun bakalım ne önerecek? Prozac derse, hemen için J Ama sarı kantaron derse aşağıdaki yazıyı okumaya devam edin.

Doğanın bize sunduğu güzelliklerden biri Sarı Kantaron. Sarı kantaron (Hypericum perforatum), Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir, sarı kantarongiller (Hypericaceae) familyasına dahil bir bitki türüdür. Avrupa ve Amerika da ise St.John's Wort olarak bilinir.

Esas olarak dünyanın birçok yerinde, ağırlıklı olarak yol kenarlarında kendiliğinden yetişen sarı çiçekli bir bitkidir. Avrupa'da uzun süredir ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan Amerika'da da oldukça popüler bir bitki türüdür.

Yapılan araştırmalara göre bitki birçok etken madde içermekte olup; bunlardan en önemlileri hiperisin, flavonoidler, taninler, resin ve prosiyanidinlerdir. Hiperisin beyindeki Teta dalgalarını da arttırmaktadır. Teta dalgaları normalde uyku esnasında meydana gelirler ve derin düşünce veya meditasyon, memnuniyet ve yaratıcı düşüncenin artması gibi şeylerle ilişkilidirler.

Sarı Kantaron Kullanımı:

Ben sarı kantaronu şu şekilde kullanıyorum. Bir bardağa kaynar su koyup, kapalı süzgecin içine doldurduğum sarı kantaronu kaynar suyun içinde 5-6 dak. demliyorum ve halen içindeyken içiyorum. Bu şekilde günde iki kez olmak üzere bir ay içip, 10 gün ara veriyorum. Günde iki kezden fazla içilmesi önerilmiyor.

Sarı kantaron suda demlense de esas olarak yağda çözülüyormuş. Bu nedenle eskiden sarı çiçekleri toplanarak güneş ışığı alan bir yerde zeytinyağında bekletilirmiş. Bu yağ kırmızı renk aldıktan sonra oluşan merhem yara iyileştirici olarak ve özellikle de yanık yaraları ile yatalak hastalarda oluşan yaralarda tedavi edici olarak kullanılırmış. (wikipedia)

Sarı Kantaronun Faydaları ve Kullanım Alanları:
·         Hafif ve orta şiddete depresyonlarda alternatif bir antidepresan ilaç olarak önerilmektedir. Bu konudaki birçok otorite bu bitkiyi özellikle menapozun oluşturduğu ruhsal bozuklukları önlemek için uygun bir bitki olarak görmektedir. Antidepresan özelliği hayvan deneylerinde ve çeşitli klinik deneylerde kanıtlanmıştır. Ayrıca, alkol, sigara, nikotin ve kafein gibi maddelerle oluşan bağımlılıkların tedavisinde yararlı olabileceğini gösteren deneysel kanıtlar bulunmaktadır. (wikipedia)
 • Bitkinin gece beynin pineal bezinden melatonin salınımını artırarak uykuyu güçlendirdiği bildirilmiştir. (wikipedia)
 • Antiviral ve antibakteriyel etkileri vardır. Bileşenlerinden olan hiperisinin AIDS hastalığının etkeni olan HIV virüsünün de aralarında olduğu çeşitli virüslere karşı etkinliği deneysel olarak kanıtlanmıştır. (wikipedia)
 • Yapılan araştırmalar sonucu cilt hastalıklarına faydalı etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
 • Antienflamatuvar etkisi vardır. (wikipedia)
 • Derinin melanin kaybı ile birlikte giden ve kısmi renk bozuklukları ile karakterize vitiligonun tedavisinde yardımcıdır. (wikipedia)
 • Birçok antienflamatuvar ilaçtan farklı olarak mide üzerinde olumsuz etkilerinin bulunmadığı, hatta ülser tedavisinde de etkili olduğu rapor edilmiştir. (wikipedia)
·         Korku, endişe, kaygı, umutsuzluk, çaresizlik duygularının giderilmesinde yardımcıdır.
·         Uyuşturucu (eroin, esrar, morfin) bağımlılığının tedavisinde yardımcıdır.
·         Kronik yorgunluk sendromunda yardımcıdır.


Sarı Kantaron Yağı ise yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcıdır. Sırt ve bel ağrıları, siyatik ve romatizmada etkilidir. Sarı kantaron yağına kırmızı rengini veren, Hypericin adlı ana etken maddedir. Bu madde, antidepressif ve çok güçlü antiviral etkilere sahiptir. Bu etki (virüslere karşı etki) o kadar etkili olmuş ki yukarıda da yazdığım gibi, AIDS’e karşı etkili olup olamayacağı konusunda araştırmalar başlamış.


Peki Sarı Kantaronun yan etkileri var mı, kimler için zararlı?

 • Bir kere hamilelerin ve yüksek tansiyon sorunu olanların kullanması önerilmiyor.
 • Antidepressan kullananların da kullanması önerilmiyor.
 • Bazı hastalarda sindirim bozukluklarına neden olmuştur.
 • Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.
 • Çeşitli ilaçlar ile olumlu ya da olumsuz etkileşimleri olabilmektedir. Bu nedenle ilaç tedavisi altındaki hastaların hekimlerine danışmadan bu bitkiyi içeren preparatlar kullanılmamalıdır.
 • Yan etki ve/veya etkileşim durumlarında kullanımı kesmek gerekir.
  
Sarı Kantaron gerçekten de mucizevi bir bitki. Ben bir dönem düzenli olarak kullandım ve faydasını gördüğüme inanıyorum. Bu aralarda stoklarımı yenileyip yeniden başlamayı planlıyorum. Sarı Kantaron, tüm aktarlarda satılıyor. Ortalama bir paket 3 TL ve iki hafta gidiyor. Hem ucuz hem faydalı hem de doğal.

Ancak bildiğiniz gibi bir şeyin doğal olması, yan etkisi olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle eğer bir hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın.


Sıradaki yazım yine favori çaylarımdan olan papatya ve rezene çayı hakkında. 

0 yorum:

Yorum Gönder