Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

11 Şubat 2014 Salı

Dört Temel Hint Kuralı ile Depresyonla Mücadele

http://sagliklidogalkozmetik.blogspot.com.tr/2014/02/dort-temel-hint-kural-ile-depresyonla.html
Depresyonla ilgili yazıma beklemediğim bir ilgi geldi. Özellikle depresyona ve anksiyete bozukluğuna iyi gelen bitkiler hakkında daha detaylı bilgi vermemi isteyenler oldu.  


Gerçekten de yazımda depresyona iyi gelen bitkileri çok özet geçmiştim. Daha detaylı araştırarak depresyona iyi gelen bitkiler hakkında yazı hazırlayacağım. Daha önceki yazımda kısaca sarı kantarondan bahsetmiştim mesela, sarı kantaron mükemmel bir bitki, özellikle sarı kantarona bir yazı ayırmayı planlıyorum.


Ne kadar da çok insan kendini mutsuz hissediyor değil mi? Oysa şükretmeyi bilsek her şey çok farklı olacak. Mesela son hafta içinde trafik cezası aldım, aidat borcum çıktı ve siteye kurulacak diafon sistemi için ilave ödeme talep edildi. Bu durumda çoğumuz ne yaparız? Söyleniriz, ben bu kadar parayı nereden bulacağım diye hayıflanırız. Ben bir arabam olduğu ve başımı sokacak bir evim olduğu için şükrettim. Böylece sorunlar gözüme daha sevimli görünüyor ve bir şekilde hayat bana bir çözüm sunuyor. Düşünsenize, çoğumuz belki küçükken hayal ettiğimiz şeylerin bir kısmına sahip olduk, kaç tanemiz şükrettik? Eğer hayatın bize verdikleri için şükretmezsek, hayat bize küser.    

Bu düşüncele içinde Facebook’ta dolanırken, aşağıdaki yazıyı gördüm ve çok hoşuma gitti. Araştırdığımda pek çok sitede de bu kurallarla karşılaştım. Aşağıda dört temel Hint Kuralı yer alıyor. Gerçekten Hint kuralı mı bilemiyorum ama çok önemi yok, önemli olan ne dediği.  

4 TEMEL HİNT KURALI

İlk kural : ” Karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir. Bunun anlamı şudur, hayatımızda kimse tesadüfen karşımıza çıkmaz. Karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin bir nedeni vardır, ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretirler.”

İkinci kural : “Yaşanmış olan her ne ise, sadece yaşanabilecek olandır. Hiç bir şey, hem de hiç bir şey yaşadığımız şeyi değiştiremezdi. Yaşadığımızın içindeki en önemsiz saydığımız ayrıntıyı bile değiştiremeyiz. ‘Şöyle yapsaydım, böyle olacaktı’ gibi bir cümle yoktur. Hayır, ne yaşandıysa, yaşanması gereken, yaşanabilecek olandır, dersimizi alalım ve ilerleyelim diye. Her ne kadar zihnimiz ve egomuz bunu kabul etmek istemese de, hayatımızda karşılaştığımız her olay, mükemmeldir.”

Üçüncü kural : ” İçinde başlangıç yapılan her an, doğru andır. Her şey doğru anda başlar, ne erken ne geç. Hayatımızda yeni bir şeyler olmasına hazırsak, o da başlamaya hazırdır.

Dördüncü kural: “Bitmiş olan bir şey bitmiştir. Bu kadar basittir. Hayatımızda bir şey sona ererse, bu bizim gelişimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğun bu tecrübeyle yola devam etmek gerekir.”

Kendine iyi bak. Tüm kalbinle sev. Sonuna kadar hayatın tadını çıkar. Hayatındaki her gün bir hediyedir, kıymetini bil.”
İlginizi çekebilir: Depresyonla ilaçsız mücadele

2 yorum:

 • Bu yorum yazar tarafından silindi.
  Yasin Savcı says:
  11 Şubat 2014 04:57

  Bu yorum yazar tarafından silindi.

 • sezgi says:
  11 Şubat 2014 08:18

  Merhaba, teşekkürler. Blogunuza göz attım, güzel bir konu seçmişsiniz, hayırlı olsun. Takipteyim.

Yorum Gönder