Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

10 Aralık 2013 Salı

Neutrogena Body Oil Analizi


Bugün Neutrogena Body Oil vücut yağını incelemek ve analiz etmek istiyorum. Ürünümüz şeffaf şişede, hafif bir kokusu var. Dokusu oldukça yumuşak ve hafif. Neutrogena body oil kutusu üzerinde doğal susam yağından üretildiği yazıyor. Doğal susam yağı daha yoğun bir dokudadır fakat Neutrogena body oil içindeki diğer katkı maddeleri nedeniyle oldukça yumuşak ve hafif bir dokuda.

Neutrogena body oil kutusunun üzerinde hafif formülü sayesinde yapışkan bir his bırakmaz yazmakta. Gerçekten de yapışkan bir hissiyat bırakmadan kolayca emiliyor. Neutrogena body oili banyodan sonra henüz nemliyken sürmeniz gerekiyor. Bu şekilde kullandığınızda gerçekten de cildi yumuşacık yapıyor.
Bir de Neutrogena body oili banyo suyuna da ekleyerek  kullanabiliyorsunuz. Bu şekilde kullanmayı denemediğim için bir yorum yapmak istemiyorum.
Buraya kadar işin pembe ve güzel boyutunu yazdıktan sonra gelelim Neutrogena body oil içeriğine. Bakalım neler var.
Ürünümüzün ilk maddesi Isopropyl myristate, faydalı olmadığı gibi zararlı da değil. Tende nemlendirici, kayganlaştırıcı hissi veren, deri tarafından hemen emilen ve bakteri oluşumunu engelleyen bir madde.
İkinci madde susam yağı. Susam yağının faydalarını burada yazmıştım. Susam yağı cilt için gerçek bir mucize. Fakat tek başına kullandığınızda hem pahalı bir seçenek olabiliyor hem de cilt tarafından hemen emilmediği için yağlı bir his bırakıyor. Susam kokusu da göz önüne alındığında tek başına bu yağı sürmek bir yerden sonra zor geliyor. Bir de bu yağlar, doğal halleri ile cilde kullanmak için uygun mu, tartışılabilir. Fakat pek çok şeyi göz ardı ederek, doğal oldukları için tercih etmeme sebep oluyor
Diğer maddelere kısa bir bakış:
Isopropyl Palmitate : Bu madde hakkında pek çok kaynak bulabilirsiniz. Sentetik alkolle kombine edilmiş palm yağından yapılan bir yağ asitidir. Farelerde yapılan testlerde deri kaşıntı ve iltihaplanmalarina neden olabildiği anlaşılmıştır Akne oluşumuna da destek verdiği gözlemlenmiştir. Kullanıldığı ürünleri yumuşak ve parlak yapıyor. Gözenekleri kapayan ve cildin oksijensiz kalmasına sebep olan bir ürün olduğu iddia ediliyor. Bu da işi oldukça ilginçleştiriyor, çünkü cildimize bakım yapsın ve nemlendirsin diye kullandığımız bir ürünün cildi oksijensiz bırakması çelişkili bir durum olurdu.
Peg-40 sorbitan peroleate: Çözücü madde, ewg sitesinde zararlılık puanı olarak 3 almış. Bu da ne iyi ne kötü demek.
Kalan diğer maddeler ise parfüm ve paraben. Bu ikisinin de zararlı olduğunu bilmeyen kalmadı.
Neutrogena body oil hakkında http://www.goodguide.com/products/171204-neutrogena-body-oil-fragrance adresinde bir değerlendirme yapılmış.  Sağlık puanı olarak 10 üzerinden”0” almış. İnanamadım. Çevresel ve toplumsal duyarlılık olarak da ortalama 6,5 puan almış.
Sonuç olarak kullanımı kolay ve keyifli olsa da içeriğinin doğal olmadığını bilmekte fayda var. Daha önce bebe yağları hakkında yazmıştım. Neutrogena body oil bebe yağlarından daha iyi görünüyor.


0 yorum:

Yorum Gönder