Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

15 Aralık 2013 Pazar

Genital Bölge Temizliği ve Sebamed Feminine Intimate Wash

Genital Bölge Temizliği ve Sebamed Feminine Intımate WashKadınlara özel bir konu... Genital Bölge Temizliği ve bu konu ile bağlantılı bir ürün önerisi Sebamed Feminine Intimate Wash...

Önce kısaca kadınların anatomisinden bahsetmek istiyorum. Kadın genital sistemi sürekli bir saldırı altındadır. Cinsel ilişkiyle içeri giren bakteriler, genital organların kalın bağırsakla yakın komşulukta olması, genital sistemin idrar yolu ile yakın komşuluğu bölgede uretra (idrar borusu) yoluyla mesaneye direkt bir geçiş sağlaması kadınların riskleridir.

Normal şartlarda vajinanın mükemmel savunma mekanizması ve uretradan mesaneye geçişi zorlaştıran kapak mekanizması sayesinde bakterilerin genital bölgede ve idrar yollarında enfeksiyon yapması engellenir.

Öte yandan adet kanaması içerdiği proteinler nedeniyle bakterilerin çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturur ve bu nedenle kadınlarda enfeksiyonlar en sık adet döneminde ortaya çıkar.

Vajinanın diğer organlara göre en önemli farklılıklarından biri bölgenin zararlı bakterilere karşı savunmasında bizzat bakterilerin görev almasıdır. Laktobasil adı verilen ve asit ortamda üreme özelliği olan bakteriler vajinanın içinde enfeksiyon yapabilecek diğer bakterilerin çoğalmasına engel olurlar. Bu amaca yönelik olarak vajina duvarında yer alan hücreler içerisinde östrojen hormonu sayesinde depolanan glikojen (glikojen glikoz adlı şekerin depo şeklidir) önce şekere sonra laktik asit adı verilen bir asit maddeye dönüşür. Bu asit madde vajinanın asit ortamının devamını ve laktobasillerin çoğalmasını sağlar.

Herhangi bir nedenle laktobasiller azaldığında (enfeksiyon yapıcı bakterilerin vajinayı işgal etmesi ve laktobasillere üstün gelmesi) vajinanın asit ortamı bozulur ve vajinada enfeksiyon kolaylaşır.


Peki genital hijyen nasıl korunur?

Doktorunuz aksini önermedikçe vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyen ürünlerini kullanmamalısınız.

Değerli kadın okuyucularım, lütfen doktorunuz size bu yönde bir talimat vermediyse bunu yapmayın, aksi halde vajinanın laktobasil/asit ortamının zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bu ürünlerle dış genital bölgenizi temizlemenizde bir sakınca yoktur.

Tuvalet sonrası temizlikte temizliğin önden arkaya (vajinadan anüse doğru yapılması) çok önemlidir.

Genital Bölgenin Kuru Kalması Önemlidir.

Hepimizin bildiği gibi nem demek mantar demek...

İdrar ihtiyacı ortaya çıktığında ertelemeyin

İdrar ihtiyacı ertelendiğinde mesanedeki bakteriler enfeksiyon yapmak için "zaman" bulurlar. Halbuki idrar yapılması bakterilerin idrarla birlikte vücuttan atılmasını sağlar.

Yeterli kayganlık oluşmadan ilişkiye başlamayın

http://www.pazaresintisi.com/?sotid=14562 Bu önlem mekanik tahrişe meydan vermemek açısından çok önemlidir. Gerekirse doktor önerisine göre kayganlaştırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Düzenli olarak jinekolojik muayeneye gidin

Düzenli olarak kadınların tetkik ve bulgu belirleyici rutin jinekolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Bu sayede zamanında müdahele ile ciddi hastalıklar baştan bertaraf edilebilecektir.

Sürekli olarak dar giyinmeyin

Dar giyim  tarzı  kadınların genital sağlığı için sakıncalıdır. Dar kıyafetler genital bölgenin nemli kalmasına ,asit dengesinin bozulmasına yol açar ve enfeksiyona zemin hazırlayabilir.

Pamuklu iç çamaşırı giyin

Günlük pedlerinizi ve tamponlarınızı sık değiştirin

Şüpheli ilişkide prezervatif kullanın

Enfeksiyonların büyük kısmı cinsel ilişki ile bulaşır. Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü, genital  siiller gibi risk faktörü görülüyor ise bu hastalıklardan korunmanın  en etkili yolu prezervatif kullanılmasıdır.

Tuvalette alınması gereken önlemler;

Klozet üzerinde oluşan mikroplar ve içindeki kirli suyun genital bölgeye sıçraması enfeksiyonlara yol açar. Önleyecek yöntemler, klozete oturmadan sifon çekilmeli, klozet üzerine tek kullanımlık kağıt konulabilir, içindeki suyun üzeri kağıt ile kaplanabilir, dezenfektan madde içeren ''mavi su verici tabletler'' kullanılabilir.

GELELİM TEMİZLİK KONUSUNA

Bir kere vajina asla sabunla yıkanmamalıdır. Çünkü vajinanın içinde asidik bir ortam vardır ve sabunun o asidik ortamı bozma ihtimali çok yüksektir.

Vajinayı sabunla yıkamak, yanma hissine neden olabileceği gibi bu bölgedeki iyi huylu bakterilerin ve vücut savunma elemanlarının yok olmasına neden olabilir. Bu da ciddi enfeksiyonlara yol açar. Vajina için üretilen temizleme sıvıları sadece dış genital bölge için üretilmiştir.

Vajina içinde sürekli olarak bulunan salgı, içerisinde bakterileri öldürmeye yönelik lökositleri ve bazı iyi huylu bakterileri içerir. Bu sayede vajina hiçbir şey yapılmasa da temiz kalacak bir ortamdır. Temizlemeye yönelik sabun vs şeyler kullanılırsa temizlik yapalım derken daha büyük zararlara yol açabiliriz.

Dolayısıyla vajina temizliğinde kural olarak kozmetik bir ürün kullanmaya gerek yoktur. Kozmetik ürünlerin içinde bulunan kimyasallara karşı  herhangi birine karşı alerjik bir durum söz konusu olursa, “vajinit” denilen çok ciddi vajina enfeksiyonları veya iltihapları oluşabilir. Vajinanın doğal bir bariyeri vardır ve oradaki doğal bakteri ortamı kötü huylu bakterileri uzaklaştırmak için çalışır. Vajinada kozmetik ürün kullanılırsa ve o doğal bakteri ortamı bozulursa enfeksiyonlar meydana gelir. Dolayısıyla, kozmetik ürünleri direkt olarak vajinanın içine uygulamayı doktorlar önermiyor.

Genital bölge temizliği için bir ürün kullanmak zorunlu değildir. Bu bir tercih meselesidir. Kullanmayı tercih eden kadınlar için ayrıca Sebamed Feminine Intımate Wash ürününü önerebilirim.

Sebamed Feminine Inti
mate Wash ürünün PH derecesi 3.8'dir. Bu derece genital bölgenin florasına zarar vermez ve faydalı bakterileri öldürmez. Ayrıca cildin nem dengesini de koruyan ve güzel kokan bir ürün. Tabii ki kimyasal maddeler içeriyor fakat temizlik konusuna önem verdiğimiz için sabundan ve şampuandan çok daha iyidir.

Sadece bir kaç damlayı elimizde köpürterek nazikçe uyguluyor ve duruluyoruz. Her gün kullanmaya gerek yok, insan vücudu kendini temizleyen ve tedavi eden mükemmel bir mekanizma.


 http://www.pazaresintisi.com/?sotid=14562http://www.pazaresintisi.com/?sotid=14562http://www.pazaresintisi.com/?sotid=14562 http://www.pazaresintisi.com/?sotid=14562

5 yorum:

 • Adsız says:
  5 Ocak 2017 13:41

  bende mantar var 2 yıldır ne kullandımsa geçmedi bunun faydası olur mu

 • Özlem says:
  23 Mart 2017 07:07

  Elma sirkesini bir sise icine 1e 1 ölcüde sulandırın ve taharetinizi bununla yapın. Bi kac kereden sonra mantarın gectigini göreceksiniz. Tahriş varsa yanma yapar dikkatli kullanın tabii. Ben ve önerdigim bi kac arkadasım da bu sekilde mikroplardan kurtulduk. Umarım size de iyi gelir.

 • Adsız says:
  13 Nisan 2017 01:02

  eczacımın önerisiyle gynofit losyon kullandım çok memnunum sanada tavsiye ederim

 • ayşe says:
  13 Temmuz 2017 00:42

  benim de kullandığım bir ürün

 • Unknown says:
  3 Ağustos 2018 06:09

  Bu mantara iyi gelir mi mantardan biktim artik ne kullansam gecmiyor bide agri yapiyor hep kasinri var nolur bisey onerin bana biktim ben bundan 4 aydir kurtulamadim

Yorum Gönder