Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

29 Kasım 2013 Cuma

Tırnaklarda Bulunan Lekeler


Tırnak bakımı hakkında yazdığım yazılarımı tırnaklardaki lekeler hakkında, özellikle de beyaz lekeler hakkında yazarak sürdürmek istiyorum.
Tırnaklar kadınların olduğu kadar erkeklerin de dikkat ettiği, kendimize ne derece baktığımızı gösteren ve her daim temiz ve bakımlı olması gereken uzuvlarımız. Fakat tırnaklarımıza ne kadar özen gösterirsek gösterelim, tırnakların üzerindeki beyaz lekelere, şeritlere, sararmalara engel olamayabiliyoruz. Bu yazımda bu lekelerin nedenlerini araştırdım ve azaltmak için neler yapabileceğimizi sizler için toparladım.  

Bir kere tırnak uzaması kesintisiz olarak ömür boyu sürüyor ve el tırnakları ayak tırnaklarından daha hızlı uzuyor. .El tırnaklarının tam yenilenmesi 3 - 4 ayda, ayak tırnaklarınınki 6 - 8 ayda olur. Bazı vitaminlerin eksikliği, aşırı yorgunluk, aşırı zayıflık, beslenme bozuklukları, bazı hastalıklar ve bazı ilaç zehirlenmeleri tırnak uzamasını yavaşlatabilir.
Önce sağlıklı bir tırnağın yapısına bakalım. Sağlıklı bir tırnak; parlak, pürüzsüz yüzeyli, esnek ve dış etkenlere dirençli olur. Sürekli kırılan tırnaklar sağlıksız tırnakların habercisi olabilir.

Tırnaklarda en sık görülen sorun beyazlaşma ya da beyaz lekelerdir. Beyazlaşmaların nedeninin kimse kesin olarak söyleyemiyor. Manikür sırasındaki veya çarpma sonucundaki zedelenmeler, bazı mantar hastalıkları, bazı genel hastalıklar, bazı ilaçlar veya kimyasal maddeler, bazı vitamin eksiklikleri tırnaklardaki beyaz lekelerle neden olabilir.
Beyaz lekelerin mineral eksikliğinden kaynaklandığı da ileri sürülüyor. Mineraller vücudumuzda düzenleyici görevi olan temel öğelerdir. Her mineral eksikliği vücutta aynı tepkiyi oluşturmaz. Örneğin demir eksikliğinde kansızlık, potasyum eksikliğinde ise pıhtılaşma problemleri ortaya çıkar. Tırnaklardaki beyaz lekelerin oluşmasındaki ana nedenin de çinko eksikliği olduğu düşünülüyor. Bu durumda çinko içeren besinler tüketerek beyaz lekelerin geçip geçmediğini gözlemlemekte fayda var. Çinko içeren besinler kırmızı et, karaciğer, peynir, yumurta, mısır, brüksel lahanası, fasulye, brokoli, bezelye ve fındıktır. Çinko içeren besinlerin vücudumuzda emilmesi için C vitamini ile birlikte tüketilmesi gerekir.

Tırnaklardaki beyaz lekeler çinko takviyesi yapıldığı halde ilerleyici ise başka minerallerin eksikliğinden de kuşkulanmalıdır. En sık selenyum, mağnezyum ve manganez eksikliği tırnak lekelerine yol açar. Bu minerallerin uzun süreli alınmaması da bedende başka başka problemlerin oluşmasına zemin hazırlar. Eğer beyaz lekeler inatçıysa ve uzun süre geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurmakta fayda var.

Tırnaklarda görülen sararmalar ve deformasyonlar ise en başta mantar hastalıklarını düşündürmelidir. Yine kullandığımız çeşitli ilaçların yan etkisi olarak da tırnaklarımız sararabilmektedir.
Ayrıca sigara her yerimize olduğu gibi tırnaklarımıza da zarar vererek sararmasına neden olabilir.

Eğer tırnakta siyah (veya siyaha yakın) leke sınırlı bir alanı tutuyorsa, ilk önce tırnak altı kanamaları akla gelir. Fakat aynı zamanda 'Melanoma' adlı çok tehlikeli bir Kanser türünün de habercisi olabilir. Bu tip bir renk değişikliği fark ederseniz doktora gitmekte fayda var, zarar yok.
Tırnak uçlarındaki küçük, siyah çizgiler ise yüzeysel kanamalara bağlıdır. En çok zedelenmelerle oluşur. Bunun yanısıra sedef hastalığı ve başka bazı hastalıklarda da görülebilir.

Sedef hastalığı tırnaklara yerleştiğinde, diğer belirtilerin yanı sıra, mantar hastalığını çok andıran bir kalınlaşma da yapar ve ayırımı çok zor olabilir.
Şeker hastalığı da tırnak lekelerinin oluşmasında önemli role sahip bir rahatsızlıktır. Tırnak lekelerine sebep olan bir diğer sorun da vücudun hormon dengesizliğidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda sıkça görülmesinin nedeni; bu dönemde büyüme hormonunun yoğun olarak salgılanmasından kaynaklanan, dolaşım sistemleri bozukluklarıdır. Ayrıca menopoz dönemindeki kadınların hormon dengeleri değiştiğinden, tırnaklarının üzerinde

Tırnakların korunma ve bakımları için birkaç öneri:
· Suu, sabun, deterjanla yapılacak işlerde muhakkak eldiven kullanılmalıdır.
· Her yıkamadan sonra tırnaklar da, ellerle birlikte, iyice kurulanmalı ve koruyucu kremler sürülmelidir.
· Tırnak altında biriken kirler, yumuşak bir fırça ve sabunlu suyla temizlenmelidir.
· Yağlı asetonlar kullanılmadır.
. Takma tırnakların çok sıkı yapıştırılması ve uzun süre kalması, ciddi hasara yol açabilir.

Kaynaklar:
http://www.saglikvakti.com/
http://www.herturlu.org/

6 yorum:

 • Belgin Güven Takunyacioglu says:
  29 Kasım 2013 07:39

  epey bir süredir tek tırnağımda koyu bir leke var, gitmiyor:(

 • sezgi says:
  29 Kasım 2013 12:40

  Belgin Hanim isterseniz bir doktora gosterin iciniz rahat etsin.

 • Ayla Basar says:
  16 Ocak 2014 06:28

  site gerçekten harika,takipteyim canım

 • sezgi says:
  17 Ocak 2014 06:08

  Teşekkürler, sevgiler :)

 • gulsen haciomeroglu says:
  22 Mayıs 2014 02:07

  İki elimin işRet pArmagında siyah boyuna çizgi var bas parmaklarımın tırnaklarnda ise kücük kücük siyah cizgiler öevcu hatta tırnagımın ucu bile arada siyah geliyor gözüme ve bn yıllar sonra ilk kez uzatıyorum tırnaklarımı yasm 20 ve tornaklarım oyuntulu uzuyor

 • sezgi says:
  28 Mayıs 2014 01:01

  Gülsen merhaba,
  Belki vitamin eksikliği vardır bir cilt doktoruna göster istersen. Sevgiler

Yorum Gönder