Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

21 Kasım 2013 Perşembe

Ağda Bantları

Kadınların en çok kullandığı kozmetik ürünlerden biri ağdadır. Eskiden annelerimiz ağdalarını evde yaparlarmış. Sonraları çamsakızı ağdasını hatırlarsınız, ben küçükken evde görür varile benzetirdim. Annem ağda varilini bir kapta su içinde kaynatır (sonradan buna benmari usulü dendiğini öğrendim) sonra da banyoda mistik bir şekilde kullanırdı.

Şimdi ağdanın çok çeşidi var. Normal ağdanın içinde bulunan şekerin tüyleri güçlendirdiği ortaya çıkınca sir ağdaya yönelme arttı. Sir ağda gerçekten de tüyleri çok güzel alıyor ve azaltıyor fakat kullanması çok zor. Bu nedenle çok daha pratik olan ağda bantlarının satışı artmış durumda.

Ağda bandını nasıl kullanıyoruz?

Ağda bandı kutusunda çıkan ağda şeridini ellerimiz arasında ısıtıyoruz, temiz cildimize tüylerin çıkış yönünde yapıştırıp, ters yönünde çekiyoruz. Aynı ağda bandı şeridini birkaç kez kullanabiliyoruz. İşimiz bitince duş almadan, içinden çıkan yağlı mendille temizleniyoruz. Eğer acıya çok hassasım diyorsanız ağda işlemine başlaman önce ağda yapacağınız bölgeye buz sürebilirsiniz.

Ağda bandı poşetlerinin içinde farklı boylarda ağda bandı çıkacak, bunların büyük olanını kol ve bacaklarda, küçük olanlarını ise yüz ve bikini bölgesinde kullanabilirsiniz.

Eğer ağda bandını kullanırken yanma/batma hissederseniz ağdayı derhal temizleme mendilleri ile temizleyin ve cildinizi su ile durulayın.

Ağda bantlarını varisler, benler, yaralar, çatlamış, tahriş olmuş, güneşte yanmış, cilt üzerinde ya da geçmişte ağdaya karşı olumsuz reaksiyon göstermiş olan bölgelerde kullanmamamız gerekiyor.

Ağda bantları üzerinde yaşlılar ve şeker hastaları için uygun olmadığı yazmaktadır. Bunun nedeni şeker hastalarının ve yaşlıların ciltlerinin hassa olması, kolay tahriş olması ve geç iyileşmesidir.

Ayrıca cildinizi etkileyebilen herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ya da herhangi bir cilt hastalığınız varsa, kullanmadan önce doktorunuza başvurun derler.

Ağda cildimizi hassaslaştırır, üst tabakadaki ölü deriyi alır. Sonrasında, terleme önleyici, parfümlü bir ürün ya da yapay bronzlaşma ürünü kullanmadan, güneşlenmeden ya da yüzmeden önce 24 saat beklememiz gerekiyor.

Ayrıca ağda alerjiye yol açabilir, öncesinde cildin ufak bir bölgesinde deneme ve alerji olup olmayacağını test etmek gerekir. Son uyarı, ağda yapma seansı sırasında aynı alana iki kez ağda uygulanmaması gerekiyor.

Şimdi gelelim ağda bantlarının içeriğine. Acaba ağda bandının içeriğindeki maddeler zararlı mı? Ben burada Veet ağda bandını inceleyeceğim. Veet ağda bandının içeriğindeki maddeler ve açıklamalarını yazıyorum.

Triethylene Glycol Rosinate : aşağıda linkini verdiğim siteden anladığım kadarıyla bu maddenin sağlığa bir zararı yok, zehirli kimyasal olarak sayılmıyor, insan dışkısında ya da üresinde rastlanmamış.

http://www.goodguide.com/ingredients/178276-triethylene-glycol-rosinate

Glyceryl Rosinate,: Bu ürün ewg sitesinde 10 üzerinden 6 zararlılık derecesi almış. Gliserin ve rosin maddesinden elde edilen asitlerin birleşimiymiş. Sıkıntılı bir madde ama kremler gibi cildimize nüfus etmiyor sonuçta.

Silica, bu madde bir kimyasal olmakla birlikte zararlı olduğuna dair bir bulguya rastlayamadım.

Polyethylene, arkadaşlar bu madde bildiğiniz plastik.

Parfum, parfümün zararlı olduğunu fakat kimyasalların keskin kokusunu almak için bir zorunluluk olduğunu daha önce çok kez yazmıştık.

Paraffinum Liquidum: Petrol türevidir, kimi uzmanlar zararsız derken, kimi uzmanlar zararlı diyor. Özellikle erken cilt yaşlanmasına yol açtığını iddia edenler var.

Butyrospermum Parkii (Shea Butter) Extract, Genel amaçlı, fiyat avantajlı, kristalizasyon özelliklerini geliştirici yarı-katı shea butter dır. Formülasyonlarda yüksek raf ömrü sağlar. Hızlı katılaşma ve stabilizasyon, prosesin süresinin kısalmasına neden olur. Uzun süreli nemlendirme ve anti-aging özelliktedir. Ecocert sertifikalıdır.

BHA: İlaçlarda ve gıdalarda da kullanılan bir koruyucudur (antiıksidan) Bu maddelerden kaçış yok çünkü gıdalar ve bozulabilecek her türlü ürün hava ile temas ettiğinde oksitlenmeye başlar. Bu madde ile ilgili de genel bir fikir birliği yok ama küçük miktarlarının zararsız olduğu konusunda uzmanlar hemfikir.

Gelelim sonuca, ewg sitesinde Veet ağda bandı orta karar zararlı görünüyor. Fakat gerek kullanım sıklığının hergün kullandığımız kremler kadar çok olmaması gerekse vücudumuza nüfuz etme olasılığının az olması göz önüne alınırsa, benim şahsi yorumum, güzelce temizledikten sonra kullanmakta diğer zararlı kozmetikler kadar sakınca yok. Tabii ki ben uzman değilim, bu benim görüşüm ama bu konuda bilgi çok az maalesef.

 


0 yorum:

Yorum Gönder