Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

9 Ağustos 2013 Cuma

Islak Mendiller

Islak mendiller doğal mı?

Islak mendiller de tıpkı hergün kullandığımız diğer cilt bakımı ürünleri ve kozmetikler gibi kimyasal maddeler içeren ve çoğunlukla doğal olmayan hammaddelerden üretilen ürünlerdir. Bu nedenle kullanırken dikkat etmeli ve gereksiz kullanımdan kaçınmalıyız.

Kısa bir zaman yolculuğu yaparsak, ıslak mendiller ortaya çıkmadan önce yerlerini ne şekilde doldurduğumuzu hatırlarız. Sabunlu el bezi veya peçeteye damlatılan su ya da çok basit, elimizi sabunlamak... Eskiden bir de kolonyalı mendiller vardı fakat mutfakta ya da cildimizde kullanımı bu kadar yaygın değildi.

Ne zamanki ıslak mendiller çıktı, mutfakta bir şey mi döküldü hoop, bebeğimizin cildi mi kirlendi hoop, ya da elimiz mi yağlandı sabunlamak yerine siliyoruz gidiyor.

Peki ıslak mendillerin cildimize verdiği ve doğaya verdiği zararı hiç düşünüyor muyuz?

Dokuz ayrı firmanın ıslak mendil paketleri üzerinde 62 ayrı maddenin yer aldığı tespit edilmiş. Kimya mühendisleri Kudret Livaoğlu ve Ayşe Betül Şahin, bu maddelerden sadece 16'sının vücuda zararı olmadığı iddiasında bulunurken, üretici firmalar ise ürünlerindeki maddelerin izinli olduğunu söyleyerek zararlı olmadıklarını belirtmişler.

Kimya mühendisleri ve sağlık uzmanları özellikle bebek ve çocukların el, yüz, beden temizliğinde çok sık kullanılan ıslak mendillerin zararlı kimyasal maddeler içerdiğini söylüyor. Uzmanların özellikle bebeklerin temizliğinde ıslak mendil kullanılmaması yönündeki uyarılarını dikkate alarak, piyasada bulunan ıslak mendil ürünleri ile ilgili bir araştırma yaptık. 9 ayrı firmanın ürün paketlerinin üzerinde yazılı 62 maddenin sadece 16'sının zararsız olduğu diğerlerinin bir şekilde vücudumuza zarar verdiği kimyagerler tarafından ileri sürülüyor.

Zararlı olmayanlar saf su, doğal yağlar, doğal koku, nemlendirici ve vitaminler gibi maddeler. Geriye kalanlarda ise en hafifi alerji ve cilt tahrişi olmak üzere, zehirlenmeden kanserojen etkiye kadar birçok zarar tespit ediliyor.

Bebeklerin ve çocukların ciltleri yetişkinlere göre daha geçirgen olduğu için bu maddeleri daha hızlı bir şekilde vücutlarına alıyorlar.  Islak mendillerde kullanılan kâğıdın yüzde yüz selülozdan yapılmış olmasına dikkat edilmeli ve bebekler için üretilen yalnızca su ile ıslatılmış pamuktan üretilen ıslak mendiller kullanılmalıdır.

Alkol, koku, paraben kullanılmayan doğal selüloz ya da pamuktan elde edilen ıslak mendilleri kullanın. Kimyasal içeren ıslak mendili kullanmak zorunda kaldığınızda ciltte kurumasını beklemeden temiz suyla durulayın.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erkan Topuz da içeriğinde toksikolojik (zehirleyici) madde olan ürünlerin sağlığa zarar verdiğini belirtiyor. Prof. Dr. Topuz, "Bebekler için çok beyazlatılmış kâğıtlar ve bezler bile zararlıdır. Kimyasalların uzun sürede yapacağı etkiler bilinmeyebilir. Bu ürünlerdeki kimyasal maddeler az miktarda bile olsa tesirleri uzun sürede ortaya çıkar. Paraben ve lanolin en zararlı olanları. Eczanelerde satılan ürünler tercih edilebilir." diye konuşuyor.

Hem doğalını seçelim hem de doğaya karşı olan sorumluluğumuzu unutmadan mümkün olduğunca az kullanalım.


1 yorum:

  • meryem altınbaşak says:
    30 Eylül 2013 08:27

    Çok güzel bir yazı yazmışsınız bunun için teşekkür ederim. Kesinlikle sizin de belirttiğiniz gibi ıslak mendil kullanırken çok çok dikkat edilmeli öyle her ıslak mendili kullanmamalıyız. Kalitesi düşük içeriğinde zaralı maddeler bulunana ve markası da belli olmayan onlarca mendil var piyasada. Bunun için ıslak mendil tercihinde çok titiz davranıyorum öyle her mendili kullanmıyorum. Yıllardır güvenle kullandığım bir ıslak mendil markası var freshn soft. İçeriğinde paraben yok alkol yok boya maddesi falan yok. Kullanan biri olarak freshn soft ıslak mendillerini herkese önerebilirim.

Yorum Gönder