Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

17 Ağustos 2013 Cumartesi

Gül ile Gelen Güzellik


GÜL : SAĞLIK GÜZELLİK DOĞALLIK

Gülün nasıl bir şifa kaynağı oluğunu bilmeyen yoktur. Üstelik tamamen doğal ve sağlıklıdır. Sağlıklı yaşam bilincinin artması ile birlikte gülden yapılmış doğal cilt bakım ürünlerine de ilgi artmıştır. Buna bağlı olarak çeşitler ve markalar da artmıştır.Gülden aromaterapiden yemek kültürüne, güzellik reçetelerinden sinir sistemine kadar pek çok alanda yararlanılmaktadır. Günümüzde ise parfüm endüstrisinin hammaddesi olarak kullanılan gülün ana vatanı Anadolu’dur. En prestijli gül çeşidi ise dünyada sadece Isparta Yöresi ve Bulgaristan’ın Kazanluk vadisinde yetişen, Mayıs ayı ortalarından Haziran ortasına kadar sadece 1 ay açan “Rosa Damascena” türü. Rosa Damascena çok özel iklim ve toprak şartları isteyen nadir bir gül. Ayrıca güzellik endüstrisinin de pembe yaprakları ve hoş koşuyla çok değer verdiği, sık kullandığı bir tür.

Son yıllarda hemen her konuda olduğu gibi güllerde de suni üretim ve doğallıktan uzaklaşma yaşanıyor ne yazık ki. Güllerin kokularını kaybetmeye başladığına dikkat ettiniz mi? Dünyada çok çeşitli gül var; ancak kokulu güller sınırlı ve kokusuz güller şifa özelliklerini kaybedebiliyorlar.

Bu nedenle yine sentetik olarak üretilen gül kokuları ve gül suyundan uzak durmak gerekiyor. Günümüzde gerçek anlamda iyi bir gül suyuna ulaşmak gerçekten zor olsa da doğru yöntem uygulanarak elde edilen gül suları da var. Bu noktada önemli olan güllerin su buharı distilasyonu ile damıtılması ve buharlaşan maddelerin soğultulması ile üretilmiş olması. İşte o zaman gerçek gül kokusunun da farkına varabiliyoruz, sentetiklerin oldukça yapay koktuğunu anlayabiliyoruz.

Aromaterapide Gül Kullanımı

Gül aramoterapi için önemli bir kaynaktır. Gül yağının içerisinde 85 farklı maddeden biri olan feniletenol rahatlatıcı, uyku verici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle depresyon tedavisinde ve sinirsel hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Uykudan önce gül koklama kişiyi yatıştırıyor ve ayrıca gül koklamanın hafızayı güçlendirdiği de eskiden beri biliniyor.

Bu alanda çalışanlar gül kokusunun insanları pozitif, huzurlu ve güvende hissettirdiğini söylüyor. Güven duygumuzu kaybettiğimizde, şüphe ve korkularımız arttığında gül koklamak bizlere yardımcı olabiliyor.

GÜL SÜRMESİ

Kirpikleriniz için doğal güzellik reçetesi…

Osmanlı kadınlarının en doğal kozmetiği ve güzellik iksirlerinden birinin gül sürmesi olduğunu biliyor muydunuz?  Gül üzerine önemli kitapları olan Prof. Dr. Ayten Altıntaş, kurutulmuş iyi cins güllerin uygun bir kapta ateş üzerinde kavrulduğunu ve toz haline getirildiğini, bunların çok ince bir elekten elendiğini ve göze sürme olarak çekildiğini, bu sürmenin kirpikleri güzelleştirdiğini ifade ediyor.

Eski Tıp kitapları incelendiğinde gülle yapılan tedaviler başlıca üç bölüme ayrılıyor; gül suyu, gül yağı ve gül macunu, gül reçeli, gül şerbeti gibi ürünlerle yapılan doğal tedaviler…

GÜL SUYU

Gül suyu mükemmel bir şeydir, cildinizin doğal nemlendirici ve yatıştırıcısıdır. Ayrıca doğal bir cilt toniğidir.

Gül suyunun özellikle en çok faydalanılan yönü ferahlatıcı etkisidir. Çok uzun yıllardır kadınlar gülü bir güzellik kaynağı olarak kullanmış. Cildi temizlemede, sıkılaştırmada, nemlendirmede, yumuşatmada, yaşlanmasını geciktirmede ve canlandırmada tercih ediliyor doğal bir tonik olan gül suyu…

GÜL YAĞI

Kırışıklıklar ve deri hastalıkları için gül yağı kullanılıyor.

Zeytinyağı, susam yağı gibi çeşitli yağların içine gül yaprakları dolduruluyor, yağlar iyi bir çözücü olduğu için gül yapraklarının içindeki maddeleri çözüyor. Gül iksiri olarak anılan bu karışım kırışıklıklar, alarjiler, döküntüler gibi deri hastalıklarına iyi geliyor. Ayrıca gül yağı artık pek çok yerde satılıyor.

GÜL MACUNU

Mide ve karaciğer rahatsızlıklarına gül macunu iyi geliyor.

Gülün şeker ve balla karıştırılması ile elde edilen gül macunu, gül balı, gül şurubu, güllap, gülbeşeker gibi hazırlama yöntemleri farklı bu ürünlerin en sık kullanıldığı hastalık mide ve karaciğer rahatsızlıkları. Örneğin gülün balla karıştırılıp güneşte bekletilmesiyle hazırlanan gül balının midedeki salyayı azaltacağı ve bağırsakları temizleyeceği belirtiliyor.

 Gül Macunu Tarifi:

-400 gr gül yaprağı

-800 gr şeker


400 gram gül yaprağı temizleniyor. 800 gram şeker ile ovuluyor. 20-30 gün güneşte bekletiliyor ve sırlı çömleğe konuluyor. Bu macunun en önemli etkisi balgam salgısının düzenlenmesi, mide ve karaciğeri kuvvetlendirip rahatlatması.


GÜL İLE DOĞAL GÜZELLİK TARİFLERİ

Gözler İçin:

Bir tutam kuru gül kahve cezvesinde yeterince su ile haşlanır, soğutulur. Tercihen gül yaprakları ile beraber göz kapaklarına pansuman yapılır. Bu pansuman gözlerdeki şişliklerin inmesine ve gözlerdeki ağrının dinmesine yardımcı olur.

Sivilceler ve Tahrişler İçin:

Gül kurusu ufalanarak toz haline getirilir. Yüzlerdeki sivilcelere pudra gibi sürülür.  Bu gül tozu kasık ve baldırlardaki tahrişlerde, ağız içi yaralarda, çıbanlarda da kullanılır.

KURU VE HASSAS CİLTLER İÇİN GÜL MASKESİ

Yaklaşık bir avuç gül yaprağını kurutarak ufalayın. Ufalanmış yaprakları süt, mısır nişastası ve biraz bal ile macun kıvamına gelinceye dek karıştırın. Elde ettiğimiz karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından hafifçe yüzünüze masaj yapın. Bu sayede cildinizdeki kan dolaşımını hızlandırın. Maskeyi cildinizden önce ılık, sonra da soğuk su ile temizleyin. Bu maske ile cildinizin derinlemesine nem kazandığını ve ışıldağını görebileceksiniz.

1 yorum:

  • Adsız says:
    24 Ekim 2015 08:25

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Sizin kullandığınız gül suyunun markasını da söyler misiniz?

Yorum Gönder