Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

9 Ağustos 2013 Cuma

GDO


Hepimiz GDO’lu ürün kavramını duyduk. Açılımı Genetiği Değiştirilmiş Organizmadır.

“Bir canlıdaki genetik özellikleri kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya "Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO)"deniyor.”

Bu yönteme başvurulmasının amacı bitkileri daha dayanıklı, daha verimli, daha lezzetli daha daha daha yapmak. Böylece maliyetler düşerken verimlilik artıyor.

GDO ile ilgili inanılmaz bir bilgi kirliliği var, bazı bilim adamları hiçbir zararının olmadığını söylerken bazı bilim adamları şiddetle karşı çıkıyor. Greenpeace tarafından Türkiye’de yapılan araştırmaya göre, ülkemizde yaşayan insanların büyük bir kısmı GDO’nun zararlı olduğunu düşünüyor ve tüketmek istemiyor. Öncelikle paniğe kapılmaya, dehşete düşmeye gerek yok. Sakin olalım çünkü ülkemizde GDO yaygın bir şey değil.

Bu konuda bir sosyal sorumluluk projesi olarak Greenpeace tarafından başlatılan kampanyayı destekliyoruz. Desteklediğimiz konu ise şu, tamam GDO kullanıyorsunuz fakat bizim satın aldığımız üründe GDO olup olmadığı bilme hakkımız var!

GDO’lu yemle beslenen hayvanlardan elde edilen süt, peynir, yumurta, et gibi temel besinler ne yazık ki doğrudan soframıza geliyor. Üstelik etimizin, sütümüzün, yumurtalarımızın etiketlerinde hayvanların GDO’lu yem ile beslenmiş olduğuna dair hiçbir uyarı yok.

Greenpeace başlattığı kampanya ile halkımızın tercih hakkının verilmesini sağlamaya çalışıyor. Bunun için bu sitede bir form doldurup Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'den bu ürünlerin etiketlenmesi için gerekenlerin yapılmasını istiyoruz.

Hadi siz de katılın, ne yediğimizi bilelim.

0 yorum:

Yorum Gönder