Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

30 Temmuz 2013 Salı

Kozmetik Ürünlerinizi Paylaşmayın


Çoğu zaman genç kızlar arasında yapılan bir şeydir, ortak kozmetik malzemesi özellikle de ortak makyaj malzemesi kullanmak. Tuvaletlerde görürüz, rujlar değiştirilir, rimeller paylaşılır, allık fırçaları ortak kullanılır vs.
 

Oysa ki kozmetik ürünlerinin ortak kullanımı, birçok hastalığa yol açıyor. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, kozmetiklerin birden fazla kişi tarafından ortak kullanılmasının, mikropların ve bu yolla hastalıkların yayılmasına yol açan çok ciddi bir sorun olduğunu söyledi

Hele ki kozmetik mağazalarındaki tester ürünler. Bu ürünlere her gün onlarca kişi dokunuyor, nasıl bir mikrop yuvası olabileceğini siz düşünün. Deneme ürünlerinin bedava olması nedeniyle bazen abartılı şekilde de kullanılabildiğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, bunların birçok cilt ve alerjik hastalıklar ile enfeksiyonlara neden olabildiğini belirtti.
Gerçekten de bir düşünün, mantarı ya da başka bir hastalığı (grip bile olabilir) olan bir kişinin dudağına sürdüğü ruju hemen ardından sürdüğünüzde o mikropların size bulaşması işten bile değil. Ya da gözünde hastalık olan bir kişinin kullandığı eye-liner için de aynı tehlike var. Akneler, cilt hastalıkları... hep bu şekilde bulaşabilir.  

Bir diğer tehlike de kozmetiklerin ya da kozmetikleri uygulamak için kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi araçların birden fazla kişi tarafından ortak kullanımıdır. Böyle bir ortak kullanım sonunda kişiler arasında mikropların ve hastalıkların yayılması son derece olasıdır. Eğer fırçalara tükürük, kan gibi vücut salgıları bulaşmışsa bu hastalıkların yayılma riski daha büyüktür.

Test ürünleri bedava olduğu için abartılı olarak kullanmayalım! Kısaca Kozmetikler yakınlarımız dahil hiç kimse ile ortak kullanılmamalı ve kullanmadan önce eller su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.  Kozmetiği tatbik edeceğimiz bölgemizi temizlemeden kullanmayalım. Kozmetiği uygulamak için kullanılan sünger, pamuk gibi araçlar tek kullanımlık olmalı, fırçalar ise mutlaka düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Ayrıca tatbik ürünlerini sık sık temizlemek gerekir. Tabii illa ki kozmetik kullanacaksak! Doğal bakım, doğal cilt bakımı ürünleri dediğimizde bu sorunlar da kendiliğinden çözülmüş olacaktır. Kozmetiklerin zararları ortada...


Facebook sayfamızı ziyaret ettiniz mi?
https://www.facebook.com/sagliklidogalkozmetik?ref=hl 

İlginizi Çekebilir:

Makyaj Malzemelerinin Ömrü
Kadınlar Yatmadan Önce Gizlice Ne Yapıyor?
Islak Mendiller?
Brezilya Fönüne Dikkat! 

0 yorum:

Yorum Gönder