Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

30 Temmuz 2013 Salı

Doğal Şampuan Yapımı!

Şampuanlar... Şampuanlar hakkında daha önce burada yazmıştık. Şampuanların en temel maddesi sürfaktanlardır. Bunlar ürünlerin içinde Amonyum lauril sülfat, Amonyum lauret sülfat, Sodyum lauril sülfat olarak bulunur. Amaçları yağın, kirin saçınızdan ayrılıp, yeniden çökmeden durulanabilmesini sağlamaktır. Aslında deterjandır ve kötü kokarlar. Bunlar petrolden elde edilen sentetik kimyasallardır. Asıl kısır döngü ise bu ürünlerin cildimizdeki doğal yağları söküp saçımızı yıpratması ve saçı yağlandırmasıdır. Saçımızı yıkadıkça yağlanması ve yine yıkamamız size tanıdık geldi mi?Saçımızı temizlemek için kurutan sülfatlar nedeniyle şampuanlarımıza nemlendirici madde koymak zorundalar.  Doğal yağlar, Yağ asitleri, Gliserin, Sitrik asit, Pantenol... bunlar arasında.

Koruyucu maddeler olmazsa şampuan hiçbir işe yaramaz. Dolayısıyla şampuanınızın bozulmasını engelleyen koruyucular var, daha önce burada yazmıştık.  

Son olarak, parfüm maddeleri geliyor. Bunlar, sürfaktanların ve diğer maddelerin kötü kokusunu maskelemek için kullanılıyor. Kendileri, ortadan kaldırdıkları problemden daha fazla probleme (alerjik tepkiler, astım atakları, baş ağrısı, vb.) yol açabiliyor.

Bir de yağlı saçlar için, kuru saçlar için, yıpranmış saçlar için.... dendiğinde zararlı kimyasalların oranı iyice artıyor. Peki doğal yollarla saç bakımı yapabilir miyiz? Zararlı kozmetik kullanmadan saçlarımıza bakabilir miyiz?

Bu konu ile ilgili http://www.naturemoms.com/no-shampoo-alternative.html sitesinde ilginç bir tarif bulduk. Kısaca çeviriyoruz:

1 çorba kaşığı karbonatı biraz suda çözün, macun kıvamına getirin. Saç derinize bu karışımla masaj yapın. Masaja, başınızın arkasından başlayarak çember çizerek başlayın. Sonra çemberin içinde kalan bölgeye masaj yapın. Bu saçınızdan yağın uzaklaşmasını sağlayacak ve ayrıca saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardım edecektir. Masajı nazikçe yapın ve saçlarınızı kırmamaya, koparmamaya özen gösterin. Sonra karbonatlı karılımı başınızdan durulayın.  Ardından 2 çorba kaşığı elma sirkesini bol suda seyreltin ve saçınıza dökün ve durulayın.
Çok özel ve farklı bir hediye mi arıyorsunuz? Sevgiliniz buna bayılacak.
Bir kristalin, büyümesini ve gelişmesini çıplak gözle görmenizi sağlayacak süper bir buluş. Kavanoz içinde 15 günde büyüyen kristal, renkli LED eşliğinde muhteşem ışık oyunlarıyla 8 farklı mesajı sevdiklerinize iletiyor.

İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayınız


Internet'te yaptığımız araştırmalardan bu formülü kullananların memnun olduğunu gördük. Denemesi bedava. Deneyen arkadaşlar bizimle görüşlerini paylaşabilirse çok memnun oluruz.

Diğer bir doğal saç bakımı alternatifi de doğal (defneli veya zeytinyağlı) sabunlar. Tıpkı anneannelerimiz gibi. Saçlarınız çok mükemmel gözükmeyecek belki ama sizin daha sağlıklı olacağınız kesin. Bu konu ile ilgili ayrıca yazacağız.

Şimdilik doğal kozmetiklerden vazgeçmeyin.


Facebook sayfamızı ziyaret ettiniz mi?
https://www.facebook.com/sagliklidogalkozmetik?ref=hl 

İlginizi Çekebilir:

Evde yapılabilecek maskeler - 2
Evde yapılabilecek tonikler
Evde yapılabilecek cilt temizleyicileri
Evde yapılabilecek kremler
Evde yapılabilecek peeling ürünleri

3 yorum:

 • Adsız says:
  8 Aralık 2013 03:41

  Merhabalar:) sonda bahsettiğiniz şeyi tam anlayamadım, soda dediğiniz şey ne tam olarak ne dökücez saçımıza? yoksa sodayı durulayın dediğiniz karbonatı mı durulayın demek istediniz, kurduğunuz cümleleri anlayamadım:)

 • sezgi says:
  8 Aralık 2013 04:43

  Merhaba, sodadan kastım karbonatlı karışım ama haklısınız kafa karışıklığı yaratmaya gerek yok. Düzeltiyorum şimdi...

 • Adsız says:
  15 Aralık 2013 04:12

  teşekkür ederim :) ben 2 haftadır bu şekilde yıkıyorum, saçlarım yumuşacık :)

Yorum Gönder