Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

24 Haziran 2013 Pazartesi

Kozmetik Tamamen Bırakılabilir mi?

Bu soru aslında bu web sitesini yapmaya başlamaktaki en temel soruydu. Sizce böyle bir şey mümkün mü? Bence değil!

Yaşantımızdan tüm zararlı kimyasalları çıkarmamız neredeyse imkânsızdır. Fakat bütün bu tehlike potansiyeli taşıyan cilt bakım ürünlerini kullanırken dikkatli olalım ve kısıtlı miktarda kullanalım.

Mümkün olduğunca doğal cilt bakım ürünlerine yönelelim, evde yapılabilecek ürünleri deneyelim.

Potansiyel kanserojen içeriklere sahip ürünleriyse doğmamış çocuğunuz üzerindeki riskleri azaltmak için hamileyken asla kullanmamanızı öneriyoruz.


Güvenli olmayan içeriklere sahip ürünleri kullanmaya karar verdiyseniz, en iyi yöntem sınırlı bir sürede bunları kullanmak olacaktır. Aknenizi tedavi ettikten sonra hemen genel olarak güvenli olan doğal organik cilt bakım ürünlerine geçilebilir. Bazı bitki içerikleri ve esansiyel yağlar da ayrıca alerjiye yol açabilir ama doğrusu çoğu insan bu alerjileri kansere tercih eder. 
Cilt bakımınızda kullandığınız zararlı kimyasalları kısıtlamak için evde yapabileceğiniz doğal solüsyonları deneyin. Çok güzel kokmasalar ya da ticari ürünler gibi güzel paketlere sahip olmasalar bile ev yapımı cilt bakım ürünleri asla kansere yakalanma riskinizi ya da diğer çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalinizi artırmaz.

Cildimiz en büyük organınızdır ve ne verirsek onu bize geri verir. Cildimizi içten ve dıştan sağlıklı ve doğal beslemek kendimiz için yapabileceğimiz en büyük iyiliktir. Unutmayalım, cilt sağlığı genel sağlıkla başlar.

Örneğin çamaşır yıkamakta kullandığımız deterjan da bir kimyasaldır. Ama mecbur gibiyiz değil mi? Fakat yumuşatıcıdan vazgeçebiliriz. Yumuşatıcı kapitalist ekonominin bir yutturmacasıdır. Şampuandan vazgeçmesek bile saç kreminden ve duş jelinden vazgeçenbiliriz. Maksat temiz olmaksa kese bunu fazlasıyla yapar. Hamama gidelim mesela.

Dişlerinizi günde bir kez diş macunu olmadan fırçalayabilirsiniz. Ve en önemlisi çocuğunuza da bu anlayışı kazandırabilirsiniz. Üstelik saha sağlıklı olmakla kalmazsınız, çevreyi de temiz tutmaya katkıda bulunursunuz.

İlginizi Çekebilir:

Kozmetik Alerjisi
Zararlı Maddelere Nasıl İzin Veriliyor?
Kozmetiklerde Kullanılan Zararlı Maddeler


0 yorum:

Yorum Gönder