Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

28 Haziran 2013 Cuma

Kozmetik Alerjisi


Sevgili arkadaşlarım, bugün yine çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konuda topladığım bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Kozmetik alerjileri...

Bugün satın aldığımız pek çok ürünün üzerinde “hipoallerjenik” ifadesini görüyoruz. Bu ifadenin anlamı alerji yapma olasılığının zayıf olmasıdır

.

Fakat buna rağmen bu ürünleri kullanmaya başladıktan 2-3 gün sonra yüzünüzde kızarıklık ve kaşıntı başladıysa ve gittikçe kötüye gidiyorsa kullanılan kozmetik madde alerji yapmıştır. Hem de “hipoallerjenik” (allerji yapma ihtimali zayıf) olduğu halde. Kullanılan ürün hipoallerjenik değil ise, ciltte dermatit oluşturma riski şüphesiz daha da fazla olacaktır.

Kozmetikler niçin dermatit yapıyor?  Burada hep yazıyorum, ne yazık ki kozmetikler üzerinde yeterince denetim yapılmamaktadır.

ABD ‘de yapılan araştırmalarda kozmetik maddeler içinde 2983 adet kimyasal madde olduğunu ve bunların 884 tanesinin toksik özellikte olduğu belirlenmiştir. Bu durum elbette ülkemizde de farklı değildir.
Kozmetiklerle allerji nasıl gelişir? 

Gelin bu durumun http://www.allerjim.com/kozmetiklerleallerji.htm sitesinden derlediğim haberle birlikte anlayalım.
Habere göre alerji meselesi kişinin cilt yapısı ve bağışıklık sistemi ile ilişkiliymiş. Bağışıklık sisteminin amacı vücudu yabancı maddelerin saldırısından korumak. Bu yabancı maddeler genellikle bakteriler, virüsler ve tümörleşen hücreler olsa da bazı kişilerde kozmetikler içindeki partiküller zararlı madde olarak algılanır ve vücut başlar bunlarla savaşmaya. Böylece “dermatit” ile sonuçlanacak reaksiyon (tepkime) başlatılır.

Kozmetikler 2 farklı dermatite neden oluyor:

  “Allerjik kontakt dermatit” ve “İrritan kontakt dermatit”.

Birincisi adından da anlaşıldığı gibi doğrudan doğruya kozmetiklere alerji gelişmesiyle ortaya çıkar. Önceden herhangi bir allerjen maddenin teması ile duyarlanmış deriye aynı maddenin tekrar temas etmesi ile ortaya çıkan bağışıklık sistemi aracılıklı bir reaksiyondur. Kontakt dermatit tanısı konan hastaların yaklaşık % 25-30 kadarını allerjik kontakt dermatit oluşturmaktadır.

Allerjene karşı gelişen duyarlılık haftalarca, yıllarca hatta çoğu kez bütün bir ömür boyu devam edebilir. Allerji gelişmiş olan maddeye her temas edildiğinde, dermatit bulguları ortaya çıkar

İrritan kontakt dermatit ise kozmetik ve sanitasyon ürünleri içindeki “tahriş edici” maddelere bağlı olarak ortaya çıkar.

Deriye dışardan temas eden bir takım tahriş edici maddelerin oluşturduğu immünolojik olmayan, yani bağışıklık sistemi tarafından başlatılmayan reaksiyonlardır. Tüm kontakt dermatit olgularının ortalama %70’ini oluşturur. Maddelerin toksik etkisine bağlı olarak ortaya çıkar. Önceden duyarlılık kazanılmış olması gerekmez ve maddeyle ilk kez temas edilmesi sonrasında bile meydana gelebilir.
Kozmetik alerjilerine tanı koymak için;

Yama testini duymuşsunuzdur, patch test adı verilen ve vücutta temas alerjilerine neden olduğu bilinen temel maddeleri içeren bu test sırt bölgesine uygulanır ve kişinin allrjik olduğu maddeler belirlenir. Temas alerjilerinin “kalıcı” bir tedavisi olmadığı için tek tedavi yöntemi alerji yapan maddelerden uzak kalınmasıdır.
Peki kozmetik alerjilerinden korunmak mümkün mü? Aslında bu sorunun çözümü deneme yanılmada saklı. Öncelikle kaliteli ve markalı ürünler tercih edilmelidir.  Bir ürün ilk kez kullanılacaksa yüzümüzden ve ellerimizden önce vücudumuzun başka bir bölgesine ve az miktarlarda sürülmelidir. 2-3 gün kullanıldıktan sonra bir reaksiyon olmaz ise yüzümüze sürmeye başlayabiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönder