Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

8 Mayıs 2013 Çarşamba

Cilde İyi Gelen Vitaminler
• A vitamini: Retinoik (tretinoin) asit, betakaroten (provitamin A), retinol en sık kullanılan A vitamini türevleri arasındadır. Vitamin A, cilt dokusunu geliştirdiği için deri yaşlanmasına iyi gelir, cilt sarkmalarını azaltır ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişen lekeleri azaltır. A vitamini gözlere de iyi gelmektedir. Akneli veya güneşten hasar görmüş ciltlere A vitamini tedavisi uygulanabilir. Bu vitamin, hücre yenilenmesini sağladığından saçlara da iyi gelir.


• B vitamini: Vitamin B3 cildin nem kaybını önlüyor, antioksidan görevi görüyor. Provitamin B5 (Pantenol) ise sadece nemlendirici, cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanılıyor. Sağlıklı bir büyüme ve sinir sisteminin iyi çalışması için de bir etken.

• C vitamini: Kolajen üretimini destekleyerek, cildin sıkılaşmasını sağlıyor. C vitamini cildimizin en iyi dostlarından birisi, özellikle sigara içenlerin ciltlerine verdikleri zararı bir nebze de olsa azaltıyor. C vitamini, cildin kollajen üretiminin harekete geçmesinde etkili olduğu için cilt yüzeyindeki yaralar da çabuk iyileşebiliyor.

• D vitamini: Hücre gelişimini ve onarımını destekliyor. Özellikle anti-aging ürünlerinde bulunuyor. Kalsiyum sağlayarak dişlerin güçlenmesine destek oluyor.

• E vitamini: Çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Cildi yenilemek, ciltteki tahriş ve lekelerin tedavisinde kullanmak için etkilidir. Cildin korunmasına, onarımına ve genç kalmasına katkıda bulunan çok önemli bir cilt dostudur. Cildin erken yaşlanmasına karşı savaşır, kuruluktan dolayı oluşabilecek ince kırışıklıkları bile önlediği söylenmektedir. Ayrıca güneşten koruma özellikleri de bulunuyor

• Özellikle yeşil çayda bulunan polifenoller cilt yaşlanmasına karşı etkilidir. AHA (Alfa Hidroksi Asit) cilt lekelerini ve renk düzensizliklerini düzeltmekte yardımcıdırlar. Vücutta da bulunan bir madde olan Q 10 da hücreler için yenileyici bir madde olarak algılanıyor. Vitamin benzeri Co-enzim, hücrenin enerji kazanımında önemli bir rol üstleniyor ve yaşlanmamıza sebep olan ve yaş ilerledikçe üretilmeye başlayan serbest radikalleri azaltıyor. Araştırmacılar son dönemlerde yaşlanma sürecinin Q 10'un hücrelerde azalmasıyla hızlandığını keşfettiler.

Selenyum, cildin elastikiyetini arttıran, önemli bir antioksidan olduğu gibi güneşin zararlı etkilerini de azaltır. Bakır,cildimizde hasar gören kolajen ve elastin'in yenilenmesini sağlar, daha sıkı ve pürüzsüz bir doku oluşmasına yardımcı olur. Çinko, vücutta 100 kadar enzimi harekete geçirir. Hücre yenilenmesi için gerekli olan genetik materyalin bir kısmını temin eder, A vitamininin kullanılmasını sağlar. Çinko cilt sorunlarında, özellikle aknede en etkin tedavilerden biridir. Cilde sıkılık ve gerginliğini veren kolajen ve elastin üretimine yardımcı olur, böylece zamansız kırışmayı önler.

Değerli okurlarımız, sitemizde sizlere mümkün olduğunca doğal yollarla cilt bakımını öneriyoruz. Bu demek değil ki hiç ilaç almayacağız, hiç kozmetik kullanmayacağız... Fakat neden cilt dostu, sağlık dostu bu vitaminleri doğal yollardan almayalım? Hangi vitamini hangi sebze ve meyvelerden alabiliriz, güneşten ne kadar faydalanabiliriz ayrıca ele alarak derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

0 yorum:

Yorum Gönder