Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

26 Nisan 2013 Cuma

Başlarken


İnsan vücudu geleneksel kozmetiklerin içindeki kimyasal maddeleri atmak için o kadar uğraşıyor ki, fayda beklediğimiz kremler aslında bize ekstra yük getiriyor. Bu yüzden sağlıklı bir güzellik için neler yapmalıyız, neler yapmamalıyız? 
Cildimizi güzelleştirmek, yüzümüze renk getirmek, bebeğimizin cilt bakımı yapmak, temizlenmek, güzel kokmak ve benzeri ihtiyaçlar için her gün onlarca çeşit kozmetik ürün kullanıyoruz. Kullandığımız bu ürünlerin arkasını çevirip içindekilere bakmak ise son yıllara kadar aklımıza bile gelmezdi. Baktığımız tek şey hangi cilt, saç tipine uygun olduğu, nasıl kullanıldığı olurdu. Oysa kozmetiklerin içinde kullanılan bazı maddelerin zararları artık herkes tarafından biliniyor ve insanlar evde yapılabilecek, organik cilt bakım ürünlerine yöneliyor.Son yıllarda yaşanan bilinçlenme ile birlikte kullandığımız ürünlerin içindekiler bölümüne bakmayı “öğrendik”. Bir de görelim! Aman Allahım! Biz yıllardır güzelleşelim, sağlıklı olalım, bebeğimize bakalım, temizlenelim derken aslında zehirleniyormuşuz!

Üstelik pahalı bir kozmetik ürünü en iyisi, en sağlıklısı zannederek yıllarca onca parayı bu ürünlere yatırmamız da cabası olmuş.

Cilt yolu ile alınan maddeler hiçbir koruma / yok etme mekanizmasından geçmeden doğrudan kanımıza karışmaktadır. Bu da vücudumuzun ağız yoluyla aldığı maddeler üzerinde uyguladığı savunma mekanizmalarını uygulamasını engellemektedir.

Hayatımızın birçok alanında olduğu gibi güzellik dünyasında da bir süredir organik trendlerin ve doğal cilt bakım ürünlerinin hakimiyeti göze çarpıyor. Yaşam alanlarımızın hızla kirlenmesi, tükettiğimiz ürünlerin içinde bulunan bazı kimyasal maddelerin kanserojen özellik taşıması ve buna bağlı sağlık sorunlarının doğması gibi sebepler bizi organik kozmetik dünyasına hızla itti. Artık insanlar evde yapılabilecek maskeleri, nemlendiricileri ve diğer cilt bakım ürünlerini daha fazla araştırıyorlar. Kozmetiklerin zararları, bizleri arayışa itiyor.

Öte yandan paniğe kapılmaya da gerek yok, sadece bilinçli tüketici olmakta fayda var.

İşte amacım doğal cilt bakımı başta olmak üzere doğal olan her şeyi bulup paylaşmak, kendimize ve çevremize olan sorumluluğumuzu anımsamak, çeşitli ürünleri analiz etmek ve gerçekten doğal olup olmadıklarını araştırmak ve paylaşmaktır.
0 yorum:

Yorum Gönder