Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

9 Haziran 2016 Perşembe

Liderlik üzerine kısa bir deneme

Bizde her kademe yönetici adeta bir patrondur. İçlerinde lider olan çok azdır. Lider olmak bilgi ister. Ama bilgi yeterli değildir, önemli olan bilgeliktir.

Yöneticisine inanmayan hiç kimse çalışmalarında gerçek bir performans gösteremez.  Bu kişi yılgındır, bıkmıştır. Kendine bir şey katması için gözüne baktığı üstü, boş işler peşindedir. İşe beş dakika geç gelen astını azarlamakla veya sorunları çözümsüz bırakmakla meşguldür.


Lider, hiçbir soruyu cevapsız bırakmaz. Bilgisi olmasa dahi bilgeliği ile çözüme giden yolu sunar. Bu yolu takip eden çalışan, artık çözümü bulmayı öğrenmiştir.

Bilge kişi bir şey bilmediğini bilen kişidir aynı zamanda. Şimdi etrafınıza bir bakın, ne kadar da çok her şeyi bilen kişi ver değil mi? Ne kadar çok kişi her cümlesine “ben” diye başlıyor?

Ne çok kişi diğerlerinin her yaptığını yanlış buluyor ve hatalarının sorumluluğunu üstlenmek yerine başkalarını suçluyor?

Lider, başkalarının hatalarını dahi üstlenen ve hiçbir şey bilmediği bilen kişidir. Her zaman arayış içindedir, yolu hiç bitmez. Bilgelik yolu, bitmeyen bir yoldur.


Yani bilge varmaya değil, anda var olmaya odaklıdır. 

0 yorum:

Yorum Gönder