Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

29 Nisan 2013 Pazartesi

Doğal Yollarla Cilt Temizliği

Cilt bakımı aslında basittir. Pahalı ürünlere para vermeye her zaman gerek olmayabilir. Cilt bakımı iki temel aşamadan oluşmaktadır. Temizlik ve nemlendirme. Diğer uygulamalar bu iki aşamanın yan dallarıdır ve ne kadar gerekli olduğu tartışılabilir. Doğal cilt bakımını temelde evde yapabileceğiniz doğal cilt bakımı ürünleri ile yapabilirsiniz. Ya da içeriğini araştırdıktan sonra seçeceğiniz organik ve sertifikalı ürünlerden alıp, kozmetiklerin zararlarından korunabilirsiniz.


1. ADIM CİLT TEMİZLİĞİ - ARINDIRIN
Cilt bakımında derinlemesine bir temizlik çok önemlidir. Çok pahalı bir nemlendirici ürün kullanılsa dahi cilt kirli olduğu sürece o ürünün faydasını görmek zordur. Yıpranmış cildi ölü hücrelerden arındırıp canlandırmak gerekmektedir. Cildi ölü hücrelerden arındırmak için kese çok uygundur. Geleneksel Türk Hamamları sağlıklı bir yaşam için yanı başımızdadır. Yapılması gereken cildin üzerindeki ölü deriyi keseleyerek ciltten uzaklaştırmak ve alttan çıkan yeni ve yumuşacık derinin tadını çıkarmaktır. Özellikle kuru cilde sahip insanlar, ciltleri kuruduğu için sürekli nemlendirici sürerek, üstteki ölü deriyi yaşatmaya çalışmaktadır. Bu işlem ölü derinin uzaklaşmasını engellediği gibi, cildin nefes almasını da engellemektedir. Dolayısıyla faydadan çok zarar getirmektedir.

Gerçekten de hamamda terleyerek ve kese yaparak cildin üzerinde biriken ölü deri atıldığında alttan çıkan derinin sağlıklı hali sizleri son derece mutlu edecektir. Bu derinin üzerine doğal bir yağ sürerek (mesela badem yağı tüm cilt tiplerine uygundur) cildimizin nefes almasını sağlayabiliriz.
Hamama gitme olanağı bulunmayanlar evde de buhar yaratacak şekilde sıcak suyu kullanarak kese işlemini uygulayabilirler. Ayda bir kez yapılması bile son derece tatmin edici sonuçlara ulaştırmaktadır. Kese işlemi yaptıktan hemen sonra güneşe çıkılmamalıdır.
Derinlemesine temizlik dışında bir de günlük cilt temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Yüz temizliği daha hassas bir konudur. Özellikle makyaj yapan kadınların mutlaka her akşam yüzünü temizlemesi ve makyajdan arındırması gerekmektedir.
Yüz temizliği için piyasada çok çeşitli ürünler satılmaktadır. Biz burada kimyasal içermeyen ya da en az içeren ürünlerle neler yapabileceğimize bakalım.
Yüz temizliği için gül suyu çok idealdir. Bir parça makyaj çıkarma pamuğunun üzerine birlikte dökülen gül suyu ve doğal yağ (badem, susam, kayısı, buğday, gül yağı vs) cildi hem temizlerken hem de beslemektedir. Üstelik tamamen doğaldır. Ben genellikle bu şekilde yüzümü temizliyorum.
Yüz temizlemek için diğer bir yöntem ise doğal zeytinyağı ve defne sabunlarıdır. Bu uygulama cildi derinlemesine temizler fakat yüzümüzü kurutacağını unutmamalıyız. Kurutma nedeniyle kadınların tercih etmediği bir yöntem olmakla birlikte, ağır makyaj yapılan zamanlarda, sonrasında cildi iyice nemlendirmek şartı ile kullanılabilir. Evde yapabileceğimiz doğal tonikleri ve temizleyicileri ise ayrı bir başlık altında ele alacağız.
Piyasada satılan kozmetik toniklerin ise ne kadar gerekli olduğu konusunda tereddütlerim bulunmaktadır. Bu tonikler gerçekten ne işe yarıyor, bilemiyorum. Maden suyunun en iyi cilt canlandırıcı toniklerden biri olduğunu da burada hatırlatmak isterim. 

İlginizi çekebilir:
Hamamın Faydaları
Aromaterapi
Garnier Makyaj Temizleme Suyu Analizi

8 yorum:

 • öncelikle bu faydalı bilgler için çok tşk. ederim.... bende kişisel yüz ve cilt bakımımı doğal yöntemlerinin kullanılması taraftarıyım. mesela evde kendi başıma kücük maliyetlerle uygulayabildiğim bir gül suyu kompleksi biçok kozmetik ürünlere nazaran daha gözle görünür ve kısa zamanda sonuc veriyor. bunu denemenizi öneririm hanımlar.

 • Adsız says:
  24 Eylül 2014 11:43

  Nemlendirme işlemini nasıl yapıyosun

 • sezgi says:
  25 Eylül 2014 08:06

  Merhaba, bu aralar nemlendirme için yüzüme Nivea Pure and Natural krem kullanıyorum, vücuduma ise Otacı Relax Masaj Yağı kullanıyorum. Ayaklarıma susam yağı ile masaj yapıyorum. Sevgiler.

 • Cilt bakımı says:
  21 Ekim 2014 09:31

  Konunun çok güzel ve açıklayıcı çok teşekkürler ama bu siteyide size önerebilirim içinde Cilt bakımı konularıda mevcut bu siteyi severek okuyorum. http://senlemoda.com

 • Bora Kozak says:
  28 Nisan 2015 15:28

  cilt temizliği ile ilgili yararlı bilgiler için teşekkür ederim.

  Derinlemesine Yüz Temizliği Nasıl Yapılır

 • sezgi says:
  26 Ağustos 2015 04:37

  Bora, teşekkürler :)

 • Adsız says:
  7 Ocak 2016 08:35

  Yeni ergenliğe girenlere birçok şey öneriliyor cilt bakımı için önce temizleme jeli,sütü vs. Sonra tonik sonra nemlendirici bunu sabah ve gece hafada bir de kil maskesi. Benim cildim normal yıkamadığımda yağ oluşursa oluşuyor aynı şekilde sivilcede şuan ardıç sabunu kullanıyorum tonik olarak da soğuk su ve gül suyu kullanmayı planlıyorum. Sormak istediğim sorular ise yeni ergenliğe giren kişilerin cilt bakımları için çok fazla kozmetik kullanıp doğallıklarını bozmadan nasıl yapılacağı? Çünkü internette herkes temizleme jeli toniği vs kozmetik ürünler ama arkadaşlarım ailem de kozmetik kullanımına karşı şuan kafam çok karışık durumda. Ergenliğe girmeme rağmen henüz yok sivilcem yağlanmam ama ileride olabilecekleri doğal bir şekilde önelemk için şimdiden ne yapmalıyım? Teşekkürlerxx

 • Adsız says:
  6 Ekim 2016 01:14

  Sayenizde cilt temizliğini doğru bir şekilde yaptım çok sağolun. Cilt temizleme ile ilgili faydalı bulduğum bir site daha var bakmanızı tavsiye ederim. http://www.cilttemizleme.com/

Yorum Gönder