Icon
HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN BANA YAZIN szgezgi@gmail.com

29 Nisan 2013 Pazartesi

Doğal Cilt Nemlendirme ve Doğal Yağlar

2. NEMLENDİRME

Sağlıklı bir cildin en önemli belirtilerinden biri mat ve soluk olmayan pürüzsüz görünümdür. Yine imdadımıza doğal cilt bakım ürünleri yetişir.

Güneş sağlığımızın dostu olsa da güneşe fazla maruz kalmak, öğle saatlerinde ya da uzun sürelerde maruz kalmak cildimizi kurutur, yıpratır ve erken yaşlandırır. Bu nedenle cildimizi şapka, gözlük kullanarak korumamız gerekmektedir. Güneş koruyucuları güneşten korumakta oldukça etkin olsalar da içerdikleri yoğun kimyasalları göz ardı etmemek gerekir. Güneş koruma faktörü yükseldikçe kimyasalların yoğunluğu da artmaktadır. Öte yandan özellikle yaz tatillerinde kaçınılmaz olarak kullanılmaktadır. Yine de mümkün olduğunca öğle güneşine çıkmamak daha sağlıklı bir çözüm olarak görünmektedir... Bu girişten sonra gelelim cildimizi nemlendirmeye....

Vücudumuzu, yüzümüzü ve ellerimizi banyodan sonra doğal yağlar ile nemlendirebiliriz. Doğal yağlar aynı zamanda tamamen doğal ve organik cilt bakımı ürünleridir. Bu yağları evde yapamayız ama kozmetik mağazalarından kolayca bulabiliriz. Doğal yağlar genellikle çekirdeklerin soğuk sıkma denen yöntemle preslenmesi ile elde edilmektedir. Badem yağı mükemmel bir nemlendiricidir. Susam yağı cildin alt tabakalarına kadar ulaşarak, cildi havasız bırakmadan nemlendirmektedir. Kayısıyağı ve kayısı çekirdeği yağı da son derece faydalıdır. Fakat kayısı çekirdeği yağı daha yoğun olduğu için yüze sürmek ağır gelebilir. Yüzümüz için kayısıyağı kullanabiliriz. Gelin doğal bitki yağlarını biraz daha yakından tanıyalım:

Bitki Yağları ve Faydaları

Bitki yağlarıyla cilt bakımı, saç bakımı ve güzellik önerileri.

Badem yağı


Cilt besleyici özelliğe sahip bu yağ, özellikle kuru ve tahriş olmuş ciltler için tavsiye ediliyor. Cansızlaşan saçlara denenenebilir. Makyaj temizlemek için, özellikle göz makyajını temizlemek için de badem yağı kullanabilir. Badem yağı ile el ve ayaklara masaj yaparak nemlendirme sağlanır ve cildi besler, tırnak kenarlarına iyi gelir, masaj yapılarak sürüldüğünde kan dolaşımını da hızlandıracağı için tırnak kenaları yumuşar.

Rezene yağı
Regl ağlarından kurtulmak için bir bardak meyve suyunun içine 7-8 damla rezene yağı damlatarak içilebilmektedir. Rezene yağının faydaları arasında, sindirim kolaylaştırıcı, balgam kesici, balgam söktürücü ve iltihap giderici etkiye sahip olması da var. Kramp giderici özelliği vardır. Kalp sağlığı için kalbi takviye edici, kalp atışlarını hızlandırıcı olarak kullanılır. Özellikle çocuklarda meydana gelen karın ağrılarında, gaz çıkarmalarda, soğuk algınlığında, anne sütünü arttırmada kullanılır. Rezene çayı mideye iyi geldiği gibi, çok iyi ir teskin edicidir.

Zencefil yağı
Zencefil yağı, sindirim sorunu yaşayanlar  ve soğuk algınlığıiçin etkildiri. Zihnin canlanmasını ve hafızanın güçlenmesini de sağlıyor. Saça parlaklık veriyor. Masaj yağı olarak kullanılıyor.

Susam yağı
Susam yağı, A, B ve E vitaminleri bakımından zengindir. Demir, Magnezyum, kalsiyum, bakır, fosfor gibi mineralleri içerir. Cildi besler, toksinlerden arındırır. Cilde kolayca nüfuz eder, emilimi kolaydır. Yarık, yanık gibi cilt hastalıklarını tedavide yardımcı olan susam yağı, aynı zamanda tırnakların güçlenmesi ve saçların dolgunlaşması için de kullanılıyor. Susam yağı güneşin zararlı etkilerine karşı da faydalıdır. Doğanın bize sunduğu en güzel nimetlerden biridir. El, ayak, tırnak bakımı için faydalıdır. Susam yağını denemekte fayda var! 

Kekik yağı
Kekik yağının antiseptik ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkileri vardır. Kekik yağını selülitli olan bölgeye masaj yaparak uygular ve cildin yağı emdikten sonra soğuk duş tutarsan, zamanla selülitlerinin azaldığını görebilirsiniz.

Karanfil yağı
Karanfil yağının uyarıcı, ısıtıcı, canlandırıcı ve afrodizyak etkileri mevcuttur. Bu yağ, ağrı kesici özelliği ile biliniyor. Ağrıyan bölgeye uygulandığında ağrıları dindirir. Ayrıca iştah açıcı etkisi de vardır.

Sarımsak yağı
Kaşların ya da saçların mı döküldü? Düzenli olarak sarımsak yağı kullanırsan, kaşlarının ve saçlarının tekrar çıktığını fark edeceksin. Yapman gereken sadece dökülen bölgenin üzerine düzenli olarak masaj yaparak sarımsak yağını uygulamak! Eğer kokudan rahatsız olmayacaksanız dökülen kaşlar ya da saşlar için bir diş sarımsağı ortadan keserek tüy çıkmasını istediğiniz bölgeye hergün düzenli oarak sürtün. Saçlarınızın çıktığını, üstelik beyazlamış olsa bile kendi renginde çıktığını göreceksiniz. Ama yılmak yok!

Portakal yağı
İçerdiği C vitamini ile zihni açan ve bağırsak hareketlerini düzenleyen bu yağı, meyve suyunun içine damlatarak içebilirsin.

Papatya Yağı
Ciltte yatıştırıcı ve yumuşaklık verici etkisi vardır. Cilt bakımında akne, alerji, yanık, egzama, yaralar, baş ağrısı ve stres gibi durumlarda kullanılır. Ateşdüşürücü ve ağrı kesici etkisiyle bilenen bu yağı böcek ısırıklarına karşı da kullanabilirsin. Bir beze 3-4 damla damlat ve ağrıyan bölgenin üzerine uygula. Ya da ateşin varsa bir beze bu yağdan damlatarak eline ve ayaklarına kompres yap. Papatya çayı da özellikle gece yatmadan önce içilirse rahat bir uyku sağlar.

Üzüm çekirdeği yağı
Değerli bir cilt koruyucusudur. Cilt koruyucu ve yaşlanmayı geciktirici bir etkisi olan bu yağ, alerji yapmadığı için hassas ciltler için de uygun! Cilt kırışıklarını giderir, cildin sarkmasını önler. Aromaterapide de kullanılıyor ve en iyi masaj yağlarından birisidir. Eklem ağrıları için üzüm çekirdeği yağıile masaj tavsiye edilmektedir.

Ceviz yağı
Ceviz yağı, tüm cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılabilir. Cildi nemlendirir, cildin yenilenmesini ve kırışıkların giderilmesini sağlar. Saç ve saç diplerini besleyicidir. İyi bir masaj yağıdır. Dahili kullanımda, kolesterolün düşmesinde etkilidir.

Zeytinyağı
Antiseptik özelliği ile bilinen zeytinyağı, güneşin bıraktığı zararlı etkileri ortadan kaldırır.Cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir. Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır. Zeytinyağının mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır. Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir.

Çörek otu yağı
Çörek otunun bağışıklık sistemini iyileştirme özelliği var. Kan şekerini düzenler. Hazmı kolaylaştırır. Mikrop, virüs ve mantarların yok edilmesini sağlar. Yaraların çabuk iyileşmesinde ve hücre yenilenmesinde etkilidir. Vücudunda yaralar olanlar, her gün yemekten sonra 1 tatlı kaşığı bu yağdan içmeli veya yaralı olan bölgenin üzerine günde iki kez uygulamalıdırlar.

Enginar yağı
Enginar yağı şişkinliklere iyi geliyor. Elleriniz ve ayaklarınız şişiyorsa, bu bölgelerine enginar yağı ile masaj yapmayı deneyin. Enginar yağı, öksürük krizlerine de çok iyi geliyor. Özellikle kış aylarında yemeklerden sonra 1 kaşık bu yağdan içerek öksürükten kurtulabilirsiniz.

Isırgan yağı
Saç dökülmesinde de faydalı olan ısıgran yağı, hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Kan temizlemeyici özelliği vardır. Soğuk algınlığına ve romatizma ağrılarına iyi geliyor. Ayrıca kansızlık için de faydalıdır.

Keten tohumu yağı
Unutkanlık için bitkisel çözüm arayanlar için faydalıdır keten tohumu yağı.Keten tohumu yağı, hafıza güçlendirici, sinir sistemini düzenleyici etkiye sahip. Kemik zayıflığına da iyi geliyor. Bu yağ ile düzenli olarak el ve ayaklarına masaj uygularsan, bu bölgelerdeki nasır ve sertleşme sorunlarını da ortadan kaldırabilirsin.

Nane yağı
Yatıştırıcı, canlandırıcı ve serinletici etkileri vardır. Aromaterapide; başağrısı, zihinsel yorgunluk ve kas ağrılarında kullanılmaktadır. Nezle ve grip tedavisinde mikrop öldürücü özelliği ile bilinen nane yağı, baş ve dişağrılarında da faydalı. Düzenli olarak kullanıldığında da karın şişliklerini önlüyor.

Menekşe yağı
Saçlarının kuruluğundan şikayetçiysen, duş alırken saçlarına menekşe yağı ile masaj yapabilirsin. Saçlarının kuruluğundan eser kalmayacak! Ayrıca boğaz ağrısı yaşıyorsan da bir fuların üzerine 7-8 damla bu yağdan damlat ve fularıboynuna sar.

Limon yağı
Boğaz ağrılarına, aknelere, bronşite, nezleye, uçuklara karşıartık savaş zamanı! İstersen bir bezin üzerine yağı damlatıp tedavi edeceğin bölgenin üzerine uygula, istersen de hasarlı bölgenin direk üzerine damlatarak masaj yap.

Yukarıca kısaca bilgi vermeye çalıştığımız yağları alıştığımız kozmetik kremlerin yerine kullanmak çoğumuz için zor gelecektir. Kozmetik nemlendiricilerin en basit görevi, cildin en üst tabakasındaki suyu tutmaktır. Aynı zamanda geçici bir bariyer görevi de görürler. Sizin için en uygun nemlendirici cilt tipiniz, yaşınız ve akne gibi özel bir durumunuzun olup olmadığına bağlıdır.

Genel olarak normal cilt hiçbir zaman çok kuru ya da çok yağlı değildir. Doğal dengeye sahip bu cilt için su bazlı, hafif ve yağlı hissi vermeyen nemlendirici kullanılmasıyeterlidir. Kuru ciltte nemi sağlamak için daha ağır, yağ bazlı ve antioksidan içeren nemlendiriciler kullanılmalıdır. Bu tür ürünler kremlerden daha kalıcıdır ve ciltten suyun buharlaşmasını daha etkin bir şekilde önler. Yağlıciltler akne ve siyah noktalara meyillidir. Bunun yanında daha fazla neme ihtiyaçları vardır, özellikle de cilt bakım ürünleri uygulandıktan sonra. Banyo sonrası hafif bir nemlendirici cildi koruyacaktır. Su bazlı, gözenekleri tıkamayan bir nemlendirici tercih edilmelidir. Hassas ciltler kızarıklık, tahriş ve kaşıntılara açıktır. Papatya gibi yatıştırıcı içeriklere sahip nemlendiriciler daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda antialerjik ve kokusuz, parfümsüz ürünleri tercih ederken asit içerenlerden uzak durun. İlerleyen yaşla değişen hormonlar cildin daha fazla kurumasına sebep olur. Bu yüzden cildi yumuşak ve nemli tutmak için bu yaşa uygun nemlendiriciler seçin. Antioksidan veya alfahidroksi asit içeren ürünler kırışıklarla mücadelede size yarar sağlar.

Cildimiz için kozmetik nemlendirici alırken mutlaka içeriğine bakmak gerekmektedir. İçinde kimyasal madde olmayan bir krem bulmamız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka kozmetik nemlendirici kullanacaksak mümkün olduğunca zararlı içeriği olmayan, doğal yağları barındıran ürünleri seçmeliyiz.

Kaynak:
http://kadingunlugu.net/bitkisel-tedavi/bitki-yaglarinin-faydalari-bitki-yaglari-ne-ise-yarar.html
http://www.kadinlarkulubu.com/archive/t-398765.html
http://www.kocbey.com/bitki.html

İlginizi çekebilir:
Güneş Koruyucuları Hakkında Bilinmeyenler

4 yorum:

 • ipek konak says:
  10 Ocak 2014 07:02

  merhaba bende tavsiye üzerine Bionem kullandım ve gerçekten çok memnun kaldım. Nemlendirme özelliği çok iyi

 • doğal nemlendiriciler says:
  20 Kasım 2014 14:32

  Ben kimyasallara pek güvenemiyorum kızlar. Mümkün olduğunca doğal ve evde yapabileceğim nemlendiricileri, kremleri, bakım maskelerini yapıp uygulamaya özen gösteriyorum. Herkese de öneririm.

 • yasemin demirkaya says:
  4 Mayıs 2015 23:54

  Bloğunuzu yeni keşfettim. Henüz karıştırmadım ama son Günler'de doğal ürünlere olan ilgim arttı. Evde yapabileceğim ürünler arıyorum. Cildim çok hassas. Hemen kızarıyor umarım blogda bişeyler bulabilirim. :)

 • sezgi says:
  26 Ağustos 2015 04:36

  Merhaba, Yasemin Hanım. Umarım faydalı olurum :) Sevgiler

Yorum Gönder